Barion Pixel
Kategóriák / Termékek

Mosószeres flakonok ökológiai lábnyoma

Mosószeres flakonok ökológiai lábnyoma

A mosószeres flakonok ökológiai lábnyoma jelentős lehet, mivel ezek a műanyag csomagolások hosszú idő alatt bomlanak le, és nagy mennyiségű hulladékot termelnek. Az ökológiai lábnyom azt méri, hogy egy adott tevékenység vagy termék milyen mértékben terheli a környezetet, beleértve az erőforrások felhasználását és a hulladéktermelést.

Az Easy Fresh Kft. mindenképp az újrafelhasználás (Reuse) mellett teszi le a voksát és azt javasolja vásárlói számára, hogy a flakonokat melyeket visszaküldenek hozzánk úgy juttassák el a csomagautomatákba, hogy társítsák egy másik tevékenységgel az ökológiai lábnyom csökkentése érdekében. Hogy miért? Erről szól ez a cikk!

HDPE palackok (flakonok) például tej, víz, mosószerek és egyéb háztartási termékek tárolására szolgálnak.

Jelenleg az Easy Fresh Kft-nél többek között ezt a flakont is használjuk, mert funkcionálisan ezt tudjuk a flakon újratöltések során a leghatékonyabban és környezetbarátabb módon többször is alkalmazni. A flakonokat visszaváltjuk, elmossuk és újratöltjük. Ezáltal csökkentjük az egyszer használatos csomagolóanyagok mennyiségét.

A HDPE könnyű, ami megkönnyíti a szállítást és kezelését. Emellett újrahasznosítható, ami szintén hozzájárul a környezetvédelemhez.

Vizsgáljuk meg tágabb értelemben is az újrahasználatot (Reuse):

Az újrahasználat (reuse) a hulladékkezelési hierarchiában az egyik legelőnyösebb lépés, mivel a legkevesebb erőforrást és energiát igényli. Az újrahasználat lényege, hogy a termékeket és anyagokat nem dobjuk ki, hanem újra és újra felhasználjuk őket, így meghosszabbítva az élettartamukat és csökkentve a hulladék mennyiségét. Az újrahasználat nemcsak a hulladék mennyiségét csökkenti, hanem hozzájárul az erőforrások megőrzéséhez és a környezeti terhelés csökkentéséhez is. Emellett gazdasági előnyökkel is járhat, hiszen gyakran olcsóbb újrahasználható tárgyakat beszerezni, mint újakat vásárolni.  

Újrahasznosítás és újrahasználat:

  • Az újrahasznosított termékek kevesebb vizet igényelnek a gyártás során.

  • Vásároljunk másodkézből és használjuk újra az eszközöket és ruhákat.

A hulladékpiramis a hulladékgazdálkodás hierarchiáját mutatja be, és az alábbi sorrendben sorolja fel a tevékenységeket, a leginkább kedvezőtől a legkevésbé előnyösig:

  1. Megelőzés (Prevention): A hulladék keletkezésének elkerülése vagy minimálisra csökkentése.

  2. Újrahasználat (Reuse): Az anyagok és termékek újbóli felhasználása.

  3. Újrahasznosítás (Recycling): Az anyagok visszanyerése és feldolgozása új termékek előállítása céljából.

  4. Energia-visszanyerés (Energy Recovery): Az energiatermelés céljából történő égetés.

  5. Ártalmatlanítás (Disposal): A hulladék biztonságos elhelyezése, például lerakóban vagy égetőműben.

Az újrahasználaton kívül a víz- és szén-dioxid lábnyom csökkentésével jelentős hozzájárulást tehetünk  a környezetvédelemhez és a fenntartható jövő kialakításához. 

A víz (H₂O) és szén-dioxid (CO₂) lábnyom csökkentése érdekében figyelünk az alábbiakra:

Szén-dioxid lábnyom csökkentése

  1. Fenntartható közlekedés:

    • Használjunk tömegközlekedést, kerékpározást vagy sétát az autózás helyett.

    • Amennyiben mégis autóba ülünk például egy flakon visszaküldés céljával mindenképpen társítsuk azt valamely más tevékenységgel, akár egy bevásárlással vagy egyéb teendővel.

    • Válasszunk alacsony kibocsátású vagy elektromos járműveket.

  2. Újrahasznosítás és hulladékkezelés:

    • Szelektíven gyűjtsük a hulladékot és támogassuk az újrahasznosítást.

    • Csökkentsük az egyszer használatos műanyagok és csomagolások használatát.

  3. Tudatos vásárlás:

    • Vásároljunk kevesebbet és hosszabb élettartamú termékeket válasszunk.

    • Támogassuk a fenntartható és etikus gyártókat és termékeket.

*Az ábrán látható adatok az Easy Fresh Kft által is használt 5 literes, 150 gramm tömegű HDPE kanna gyártásának becsült karbon- és vízlábnyomát mutatják be. Az érték magában foglalja a kannát alkotó műanyag alapanyag előállításából és annak fúvásos öntéssel történő gyártásából származó környezeti terhelést. A számítás során nem vettük figyelembe a kanna használat utáni életciklusából származó kibocsátásokat. Az újratöltésre vonatkozó adatok esetében a használt kanna 10 km-es szállítása és az Easy Fresh Kft.-nél végzett tisztítás során keletkező kibocsátást tükrözi.

Vásároljunk tudatosan Easy Fresh termékeket, melyek alapanyaga, gyártása és utóélete is környezetbarát!